Dofinansowanie na start firmy – gdzie je znaleźć?

Zakładając własną firmę, możesz liczyć na dofinansowanie. Możemy wyróżnić kilka jego źródeł – to, które z nich okaże się dla Ciebie odpowiednie, zależy od kilku czynników. Gdzie zatem zgłosić się po środki na start i jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać?

Czytaj dalej

Zwolnienie lekarskie pracownika – co warto wiedzieć?

Każda osoba pozostająca w stosunku pracy ma prawo do otrzymania wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy. Niezbędne jest jednak spełnienie pewnych warunków. Kto i jak może korzystać z tzw. „L4” oraz jaka jest wówczas wartość wynagrodzenia?

Czytaj dalej

ZUS na start w pigułce

Konieczność opłacania składek ZUS przez lata spędzała sen z powiek początkującym przedsiębiorcom, którzy generowali niewielkie zyski. Możliwość korzystania z ulgi na start to dla wielu nowych właścicieli firm bardzo duża pomoc. Komu przysługuje „ZUS na start”, na czym dokładnie polega i jak można się do niego zgłosić? Sprawdźmy!

Czytaj dalej

Dokumentacja pracownicza – co warto wiedzieć?

Zgodnie z przepisami ustawy Kodeks pracy pracodawca ma obowiązek prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej. W styczniu 2019 roku struktura akt osobowych osób zatrudnionych uległa zmianie. Co składa się na dokumentację pracowniczą i jak długo musi być ona przechowywana?

Czytaj dalej

Co warto wiedzieć o klasyfikacji PKD? Podpowiadamy

Przed rozpoczęciem prowadzenia firmy należy określić, czym dokładnie będzie się ona zajmowała i w jaki sposób będzie działała. Niezbędne mogą się wówczas okazać kody PKD, które należy podać podczas rejestracji działalności. Co szczególnie warto wiedzieć o Polskiej Klasyfikacji Działalności?

Czytaj dalej